HT-TM05K
HSETIN HT-TM05K Type K Pipe Clamp Thermocouple Sensor
Back to products
KERRO® PRECISION BALANCE P6C SERIES(0.001gm) NEW
KERRO® ANALYTICAL BALANCE WITH DENSITY SOFTWARE 220GM/0.0001GM (BL-P7 Series EXT) NEW
Compare
Add to wishlist
Request a Quote
SKU: BL-P7/2204-DS (220g/0.0001g) Category: Digital Weighing Balance
Contact Us
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Attachment
  • Shipping & Delivery
Description
Intuitive Balances Designed for a Variety of Needs
The KERRO® BL-P7 (EXT) series electromagnetic force electronic analytical balance, has four-sided high-transparency glass, 24cm large operating space; 4.8-inch LCD display; corner and level highlight treatment; Beautiful appearance; Full of atmosphere Aluminum base, the thickness of the bottom is 3.8mm; The sensor part is separately sealed and shielded for stable and reliable performance. The balance comes with an additional Density Software, which can be used with external Density Kits of KERRO. BL-P7 (EXT) series is a kind of intelligence analytical electronic balance which adopts high-stable EMF and high precision modulus convert IC system (AD), and integrated with a single-chip microcomputer. It posses counting, percentage, RS232, dynamic weighing, AC/DC workable etc. functions, high accuracy weighing, fast speed and stable for the operation and it is easy handling
Parameters220g/0.0001g
Platform Size:Φ90mm
Display:LCD Display
Unit:g, ct, oz, ozt, %, pcs
Power:AC 220V / 50-60 Hz
Load Cells:EMF
RS-232 Port:Yes
Ext. Display Port:Yes
Back-Light:Blue
Wind-Shield:Yes
Adapter IncludedYes
Calibration:External
SS TrayYes
Warranty1 Year
Certification:CE, ISO, ROHS
Optional :Density Kit (Buy separately)
Order CodeBL-P7/2204-DS (220g/0.0001g)
GST18%